26 marca w Sejmie RP odbyło się inauguracyjne posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji, która zajmuje się poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. To ważna sprawa dla środowiska myśliwych w całym kraju.
W czasie burzliwej dyskusji poruszano kwestie dotyczące struktury Polskiego Związku Łowieckiego, trybu wyboru łowczego krajowego i łowczych okręgowych, funkcjonowania organów Zrzeszenia, przejrzystości finansowej oraz zasad sprawowania nadzoru nad działalnością PZŁ.
Wśród zgłoszonych poprawek znalazły się m.in. propozycje dostosowania granic okręgów łowieckich do granic województw, wprowadzenia kadencyjności władz oraz zmiany zasad powoływania Głównej Komisji Rewizyjnej i łowczych.
Wybory łowczych – różne wizje, jedno rozwiązanie
Najwięcej kontrowersji wzbudziła kwestia sposobu wybierania łowczych. Pojawiły się pomysły na wprowadzenie wyborów powszechnych, ale finalnie przeważyła opcja wyboru łowczego krajowego przez Krajowy Zjazd Delegatów, a łowczych okręgowych przez łowczego krajowego spośród dwóch kandydatów wyłonionych przez Okręgowe Zjazdy Delegatów. Przyjęto, że Główna Komisja Rewizyjna będzie wybierana przez Krajowy Zjazd Delegatów, a nie Naczelną Radę Łowiecką.
Zaproponowane i przegłosowane zmiany mają na celu utrzymanie stabilności organizacyjnej przy jednoczesnym wzmocnieniu roli samych delegatów.
Jawność finansów PZŁ
Posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica) zgłosiła poprawkę w sprawie obowiązku publikowania sprawozdań finansowych przez Zrzeszenie. Poprawka została przyjęta i włączona do projektu.
Kontrola resortu klimatu – kompromisowe rozwiązanie
Najwięcej napięć dotyczyło roli Ministra Klimatu i Środowiska w nadzorze nad PZŁ. Przyjęto poprawkę stanowiącą, że resort nadal będzie sprawował kontrolę nad uchwałami NRŁ. Dodano też zapis, że PZŁ musi uzyskać odpowiedź od MKiŚ w sprawie uchwał w ciągu 30 dni.
Prezes Możdżonek przypomniał zebranym, że już w grudniu 2023 r. zaniósł plik dokumentów do ministerstwa w celu rozeznania i uchylenia uchwał niezgodnych z przepisami. Do dziś nie dostał odpowiedzi.
W efekcie końcowego głosowania projekt ustawy wraz z przyjętymi poprawkami został zatwierdzony. Sprawozdawcą prac podkomisji został poseł Stanisław Gorczyca.