Naczelna Rada Łowiecka PZŁ centralny organ samorządu łowieckiego w Polsce

Wiceprezes NRŁ – Paweł Mamoń – o sytuacji wilka w Polsce na antenie TVP3 Wrocław

W programie „Teraz Wieś” emitowanym na antenie TVP3, Paweł Mamon – Wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej – jasno i jednoznacznie zwrócił uwagę na narastający problem:

– W Polsce brakuje strategii zarządzania populacją wilka – powiedział, komentując sytuację, z którą coraz częściej zmagają się rolnicy i mieszkańcy terenów wiejskich, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Coraz częstsze szkody w hodowlach, zagrożenia dla ludzi i brak realnych możliwości reagowania wskazują na rosnący kryzys, który wymaga zdecydowanych działań.

ZOBACZ MATERIAŁ TVP3

Do tych wniosków nawiązywano również podczas konferencji pt. „Wilki – biologia i najważniejsze problemy zarządzania gatunkiem”, która odbyła się 12 czerwca 2025 r. w Wałbrzychu. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono przedstawicieli samorządów, środowisk naukowych, rolniczych, leśnych oraz łowieckich.

W części wykładowej głos zabrał prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, który przedstawił dane naukowe i biologiczne aspekty obecności wilków w Polsce. Następnie swoje stanowiska przedstawili:

  • Tomasz Wolanin – Zarząd Okręgowy PZŁ w Wałbrzychu, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. łowiectwa

  • Ryszard Borys – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej

W części dyskusyjnej wyraźnie zarysowały się dwa podejścia. Przedstawiciele środowisk ekologicznych akcentowali potrzebę dalszej ochrony wilka i jego rolę w równowadze ekosystemów. Z kolei reprezentanci środowisk rolniczych i łowieckich alarmowali o realnych i rosnących problemach – od szkód w hodowlach po niepokój mieszkańców obszarów wiejskich.

Organizatorami konferencji byli Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego oraz Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Wałbrzychu, przy współpracy z Dolnośląską Izbą Rolniczą we Wrocławiu.

ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI

Udostępnij
Twitter
WhatsApp