Europejska Federacja Łowiectwa i Zachowania Przyrody (FACE) przesłała w dniu dzisiejszym swoją opinię dotyczącą projektu zmiany rozporządzenia w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych.
Przygotowana opinia w merytoryczny, uwzględniający europejskie regulacje prawne i badania naukowe jednoznacznie wskazuje, że proponowany zakaz polowań na te 7 gatunków w Polsce nie jest uzasadniony.
- Dyrektywa ptasia uznaje polowanie za legalną działalność.
- Ptaki wędrowne wymagają oceny zrównoważonych polowań na poziomie szlaków migracyjnych, a nie na poziomie krajowym, jak w uzasadnieniu ministerstwa. Jest to dobrze znane w świecie naukowym.
- W oparciu o ocenę zrównoważonych polowań Komisji Europejskiej – żaden z ww. gatunków ptaków (może z wyjątkiem głowienki) nie jest zagrożony wyginięciem.
- Brak danych potwierdzających uzasadnienie ministerstwa o systematycznie powtarzających się przypadków umyślnego zabijania chronionych gatunków ptaków.
- Uzasadnienie ministerstwa odnosi się do „licznych przypadkowych postrzałów tego obecnie wysoce zagrożonego gatunku” cyranki (Spatula querquedula) podczas polowania na cyraneczkę (Anas crecca). Cyranka nie występuje jednak zimą w UE, ponieważ zimuje w Afryce, a zatem nie występuje w sezonie łowieckim i nie może zostać przypadkowo pozyskana lub jest to niezwykle mało prawdopodobne. Ponadto nie jest to „gatunek wysoce zagrożony”, jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.
- Nie ma uzasadnienia na wykreślenie z listy gatunków zwierząt łownych ww. gatunków ptaków.
Prezes NRŁ Kol. Marcin Możdżonek z uznaniem przyjął kolejne wsparcie federacji FACE, dbającej o interesy europejskich myśliwych i kontynuację wykonywania polowań w Europie, z którą aktywnie współpracuje nasz Kolega Jarosławowi Kuczaj, reprezentant PZŁ w FACE, członek Komisji Współpracy Międzynarodowej.